İlan Yayınla Firma Girişi

Aradığınız İş İlanları Burada

Aradığınız İşi Hemen Bulun

Nitelikli eleman nedir?

Nitelikli eleman nedir?

Nitelikli eleman, iyi eğitim almış ve zihin gücüne dayalı işlerde çalışanlara denir.

İş yerlerinde verim arttırma yanında diğer faydaları sebebiyle görev tanımı yapılmalıdır. Fakat, üretim artışı ve hataların azaltılması olarak kısaca ifade edebileceğimiz verim artışında görev tanımının ekisi olmakla beraber tecrübelerle ya da konu üzerinde iyi düşünüldüğünde en iyi çözüm olmadığı anlaşılmaktadır. Verimlilik için en önemli hususun nitelikli elemandır.

Nitelikli elemanların özellikleri

1- İşini iyi bir şekilde yapar.

2- Daha üretkendir.

3- Yenilik ve gelişmelere açıktır.

4- Ülke ekonomisinin gelişmesine katkı sağlar.

5- Tasarrufludur.

Nitelikli insan, eğitim yoluyla okullarda yetişir. Ülkemizde nüfus fazla olmasına rağmen, çeşitli sektörlerde çalışan nitelikli eleman sayısı azdır. Nitelikli eleman sayısının azlığı, yapılan işlerden gereken verimin alınmasını zorlaştırmaktadır. Bu durum ülke ekonomisi için olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Nitelikli eleman sayısının fazla olduğu ülkelerin siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmişlik düzeyleri yüksektir.

Bu konuda yaşanan büyük sorunlardan biri "beyin göçü" adı verilen iyi eğitim almış ve çeşitli niteliklere sahip kişilerin dış ülkelere göç etmesidir. Bu durumun engellenmesi için nitelikli elemanlara uygun ve verimli çalışma şartları hazırlanmalıdır. 

Anket

2015 yılı maaş beklentiniz nedir ?

Yeniliklerden haberdar olun

iosbeleman.net © 2015 Tüm hakları saklıdır.